چرا گوشمان سنگین می شود؟

به گزارش وبلاگ میلان، هر مسئله ای در گوش بیرونی یا گوش میانی که از هدایت درست صدا جلوگیری کند را کم شنوایی انتقالی می گویند و معمولا از 25 تا 65 دسی بل و میزانش ملایم یا متوسط است.

چرا گوشمان سنگین می شود؟

به گزارش وبلاگ میلان به نقل از خبرگزاری برنا؛ هر مسئله ای در گوش بیرونی یا گوش میانی که از هدایت درست صدا جلوگیری کند را کم شنوایی انتقالی می گویند و معمولا از 25 تا 65 دسی بل و میزانش ملایم یا متوسط است. در بعضی موارد، کم شنوایی انتقالی موقت است. با توجه به عوامل اختصاصی بروز مشکل، درمان دارویی یا جراحی بهترین راهگشاست. در کم شنوایی انتقالی حتی می توان از ابزارهای شنوایی مثل ایمپلنت گوش میانی یا ایمپلنت استخوان انتقالی نیز کمک گرفت.

  • در معرض سر و صدای زیاد بودن هنگام کار

سروصدا در محیط کار می تواند در بلندمدت باعث از دست رفتن قدرت شنوایی افراد شود. علت اصلی سر و صدا در محل کار، صدای ماشین آلات است. حدود 30 میلیون آمریکایی با میزان وحشتناکی از سروصدا هنگام کار روبرو هستند. مواردی مثل صدای موتورها و ابزارآلات سنگین نیز می توانند به مرور زمان به شنوایی آسیب برسانند. توصیه می شود افراد در صورت امکان از فعالیت های پر سروصدا بپرهیزند یا از محافظ روی گوش هایشان استفاده کنند.

آسیب ها و فشارها

فشار شدید سروصدا می تواند استخوان های گوش میانی را درگیر کند یا باعث آسیب عصبی و افت دائمی شنوایی شود. تغییرات ناگهانی فشار هنگام پرواز یا غواصی در زیر آب می تواند منجر به آسیب به پرده گوش، گوش میانی یا داخلی و کاهش شنوایی شود. آسیب های سطحی گوش معمولا طی چند هفته بهبود می یابند، اما در موارد جدی آسیب گوش داخلی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. گذاشتن پنبه یا هر جسم دیگری در گوش کار اشتباهی است. انجام این کار می تواند پرده گوش را پاره کند و باعث آسیب دائمی به گوش شود.

چرا گوشمان سنگین می شود؟

  • داروها

بعضی داروها عوارض جانبی دارند و باعث کاهش شنوایی می شوند، مثل بعضی آنتی بیوتیک ها و داروهای سرطان که غالبا در طول درمان شنوایی را کاهش می دهند، اما بعضی کم شنوایی ها هم می توانند دائمی شوند.

مصرف منظم آسپیرین، استامینوفن و مسکن ها می تواند خطر کم شنوایی را افزایش دهد. در بعضی موارد، عوارض جانبی هنگام قطع مصرف دارو از بین می رود.

  • بیماری های مزمن

بعضی بیماری های مزمن که ارتباط مستقیمی هم با گوش ندارند، می توانند باعث کاهش شنوایی شوند و بعضی دیگر با قطع جریان خون به گوش داخلی یا مغز باعث آسیب می شوند، مثل بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و دیابت. بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید نیز می تواند با کاهش شنوایی مرتبط باشد.

  • آسیب به گوش

امواج صوتی وارد گوش بیرونی می شود، از کانال گوش عبور می کند و لاله گوش و استخوان های ریز داخل گوش را به لرزش درمی آورد. سپس لرزش ها به مایع بخش حلزونی منتقل می شوند و مویرگ ها سیگنال های عصبی را به مغز می فرستند تا صدا از آن دریافت شود. اگر هر یک از این قسمت ها آسیب دیده یا مسدود شده باشد، می تواند باعث کم شنوایی شود.

  • غده ها و تومورها

غدد غیرسرطانی، از جمله تومورهای استخوانی و پولیپ های خوش خیم می تواند کانال گوش را مسدود کند و موجب کاهش شنوایی شود. در بعضی موارد، برداشتن غده می تواند به بازگشت شنوایی کمک کند. رشد تومور در گوش داخلی، روی شنوایی اثر می گذارد و عصب موجود در گوش داخلی را درگیر می کند. مسائل تعادل، بی حسی صورت و وزوز گوش نیز می تواند از عوارض آن باشد. در بعضی مواقع درمان و جراحی می تواند به بازگشت و حفظ شنوایی کمک کند.

  • صداهای ناهنجار

تقریبا 17 درصد افراد در ایالات متحده، شنوایی خود را از دست داده اند که در مواردی در اثر ایجاد صداهای بسیار بلند و ناگهانی ایجاد می شود. صدای انفجار، شلیک گلوله و دیگر صداهای ناهنجار، امواج صوتی قوی ایجاد کرده و پرده گوش را پاره یا به گوش داخلی آسیب جدی وارد می کند که به آن ضربه صوتی گفته می شود. تاثیر آن می تواند جدی باشد و منجر به آسیب دائمی به گوش و کاهش شنوایی شود.

  • کنسرت ها، صداهای بلند و کوتاه

بعد از کنسرت، گوش شما زنگ می زند که به این حالت وزوز گوش گفته می شود. متوسط میزان صدای آن 110 دسی بل است و آنقدر بلند است که می تواند پس از گذشت 15 دقیقه آسیب دائمی به گوش وارد کند. در معرض هرگونه سروصدای بیش از 85 دسی بل بودن به مدت طولانی می تواند برای شنوایی آسیب زا باشد. سایر صداهای مخاطره آمیز صدای پمپ باد، اره برقی و... است. میزان صدا در گفت وگوی عادی در حد 60 دسی بل ثبت می شود. وزوز گوش می تواند ساعت ها، روزها و هفته ها احساس شود. برای جلوگیری از آسیب شنوایی، از محافظ گوش استفاده کنید و کمتر در معرض صداهای ناهنجار قرار بگیرید.

  • هدفون و هندزفری

آیا دیگران می توانند موسیقی و صدایی که از طریق هدفون به آن گوش می دهید را بشنوند؟ اگر این طور است، میزان صدا را کم کنید. استفاده از هدفون یا هندزفری می تواند باعث اختلالات شنوایی موقت یا دائمی شود. هرچه صدا بلندتر و مدت آن طولانی تر باشد، خطرات آن بیشتر است. برای گوش دادن بهتر، صدا را کم کرده و زمان آن را محدود کنید.

شستشوی گوش

  • مایع داخل گوش از کانال گوش در برابر گرد و غبار و باکتری ها محافظت می کند، اما همین مایع ممکن است سفت شود و انسداد با آن می تواند بر شنوایی تاثیر بگذارد و باعث گوش درد یا کیپ شدن گوش شود. اگر فکر می کنید شنوایی تان کم شده و سخت می شنوید، مایع داخل گوش را با گوش پاک کن یا هر وسیله دیگری پاک نکنید. پزشک شما می تواند این کار را سریع و با اطمینان انجام دهد.
  • کم شنوایی در بدو تولد

بعضی بچه ها کم شنوا به دنیا می آیند. به این عارضه کم شنوایی مادرزادی گفته می شود. اگرچه به ندرت اتفاق می افتد، در دوران بارداری ممکن است با دیابت مادر یا عفونت ایجاد شده باشد. اگر نوزاد نارس باشد و اکسیژن کافی دریافت نکند یا زردی داشته باشد، در میزان شنوایی او تاثیر خواهد گذاشت.

سن افراد

هرچه مسن تر می شوید، شنوایی تان ضعیف تر می شود. حتی اگر در تمام طول زندگی از گوشتان محافظت کنید نیز این اتفاق می افتد. معمولا کاهش شنوایی مربوط به سن، به دلیل از بین رفتن تدریجی سلول های مویرگی داخلی گوش است.

هیچ راهی برای جلوگیری از این عارضه وجود ندارد، اما روش های بسکمک برای بهبود و کمک به کم شنوایی وجود دارد. با کارشناس شنوایی سنجی مشورت کنید تا معین شود راه مناسب برای تقویت قدرت شنوایی تان چیست.

گوش درد بچه ها

بسکمک از بیماری های دوران کودکی می تواند باعث کم شدن میزان شنوایی شود. عفونت گوش باعث می شود گوش میانی با مایع پر شده و باعث کاهش شنوایی شود که معمولا با از بین رفتن عفونت، این مشکل برطرف خواهدشد. سایر عفونت ها ممکن است باعث درد در گوش میانی یا داخلی و کاهش شنوایی دائمی شود. بیماری های شناخته شده و موثر بر شنوایی بچه ها از جمله آبله مرغان، آنسفالیت یا التهاب مغز، آنفلوانزا، سرخک، مننژیت و اوریون هستند. واکسن ها می توانند کودک را در برابر چند بیماری ایمن کنند. پزشک متخصص اطفال به شما توضیح می دهد کودکتان چه زمانی و چه واکسن هایی را دریافت کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا گوشمان سنگین می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشمان سنگین می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید