مجلس نمایندگان آمریکا با لغو 2 مجوز جنگی رئیس جمهور موافقت کرد

به گزارش وبلاگ میلان به نقل از هیل، مجلس نمایندگان آمریکا در گیر و دار بحث های دامنه دار درباره اختیارات جنگی رئیس جمهور ایالات متحده، به لغو دو قانون جنگی رای داد که روسای جمهور این کشور با استناد به آنها می توانند هرگونه تجاوز نظامی در غرب آسیا و شمال آفریقا (خاورمیانه) را توجیه نمایند.

مجلس نمایندگان آمریکا با لغو 2 مجوز جنگی رئیس جمهور موافقت کرد

مجلس نمایندگان آمریکا با 366 رای موافق در برابر 46 رای مخالف به لغو دو قانون اختیارات جنگی رای مثبت داد. اولین مورد، قانون اختیار جنگی تصویب شده در سال 1991 است که از آن به اسم چراغ سبز جنگ خلیج فارس یاد می گردد و دومین قانون، مصوبه سال 1957 است که اختیارات گسترده جهت انجام عملیات نظامی در خاورمیانه برای دفاع در برابر تجاوز مسلحانه از هر کشوری که تحت کنترل کمونیسم بین الملل است فراهم می کرد.

تمام 46 رای مخالف از جانب نمایندگان حزب جمهوری خواه بوده است.

رای به لغو این دو قانون اختیارات جنگی رئیس جمهور پس از آن صادر شد که دو هفته قبل هم مجلس نمایندگان به لغو قانون اختیار جنگی مصوب سال 2002 که مجوز تجاوز نظامی به عراق بود، رای داد.

حمله اخیر نظامیان تروریست آمریکایی به مواضع حشد شعبی در مرز عراق و سوریه به دستور جو بایدن که منجر به شهادت 4 نفر از اعضای این گروه شد؛ دلیل اصلی داغ شدن مجدد بحث قوانین اختیارات جنگی رئیس جمهور در کنگره آمریکا بوده است.

البته ادعا می گردد که بایدن در توجیه حمله اخیر نظامیان تروریست آمریکایی به مواضع حشد شعبی یا در حملات مشابهی که در ماه فوریه انجام شد، به هیچکدام از سه قانونی که مجلس نمایندگان به لغو آنها رای مثبت داد؛ استناد نکرده است.

با این حال، دموکرات ها می گویند که با لغو این قوانین، می توان تا حد زیادی از وقوع جنگ های آینده جلوگیری کرد و راه دور زدن کنگره هم بسته می گردد.

یادآوری این نکته حائز اهمیت است که حتی در صورت موافقت مجلس نمایندگان آمریکا با محدود کردن اختیارات جنگی رئیس جمهور، در مرحله بعد، سنا هم باید با این لوایح موافقت کند حال آنکه تعیین نیست که آیا در نهایت تصمیم کنگره مورد تائید بایدن خواهد بود یا خیر.

سنا قرار است ماه آینده درباره لغو قانون اختیارات جنگی سال 2002 که در تجاوز نظامی به عراق، به آن استناد شد؛ رای گیری کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مجلس نمایندگان آمریکا با لغو 2 مجوز جنگی رئیس جمهور موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس نمایندگان آمریکا با لغو 2 مجوز جنگی رئیس جمهور موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید